Link Logo

Новини

Українські громади рухаються вперед

Jul 9, 2018

Протягом останніх трьох років команда Регіонального екологічного центру для Центральної та Східної Європи (РЕЦ) та наші українські партнери-муніципалітети Івано-Франківськ, Черкаси, Полтава, Лубни, Бердичів, Фастів та Ніжин, організації громадянського суспільства та експерти з усієї України тісно співпрацювали, реалізуючи проект "Місцеві ініціативи для сталого розвитку України - LINK", що підтримувався Міністерством клімату та довкілля Норвегії. Настав час підвести підсумки і перевірити, чи ми досягли наших цілей та чи вдалось нам посприяти кращому екологічному управлінню, активному залученню громадянського суспільства, покращенню доступу до інвестицій та більш ефективному використанню ресурсів завдяки проектам енергозбереження та відновлюваної енергетики.

Заключна конференція LINK «Громади рухаються вперед», організована в Києві 5-6 липня 2018 р., стала можливістю висвітлити досягнення проекту LINK, озирнутись на весь процес, відсвяткувати успіхи, а також обговорити виклики та можливості для подальшого вдосконалення. Подорож LINK розпочалася з низки тренінгів на теми розробки місцевих екологічних та енергетичних планів із залученням громадянського суспільства; збору, моделювання та оцінювання енергетичних даних для представників місцевої влади та експертів з питань енергетики. Ми розбудовували знання місцевих робочих груп, які інтенсивно працювали, щоб зібрати та проаналізувати дані про довкілля та енергетику. Організації громадянського суспільства залучались до робочих груп та допомагали цьому прогресу, проводячи опитування громадської думки, таким чином роблячи важливий внесок у процес планування. Після розроблення та офіційного прийняття планів дій міст-партнерів, проект LINK ґарантував підтримку реалізації інвестиційних проектів. Водночас ОГС взяли участь у низці тренінгів та отримали підтримку власних ініціатив та організаційного розвитку, а експерти-освітяни розробили мультимедійний навчальний інструмент – «Громадянський Пакет». Головні учасники цього складного процесу були присутні на заключній конференції, щоб розповісти свою історію про трирічну подорож під назвою LINK.

На відкритті конференції посол Королівства Норвегії в Україні Улє Т. Хорпестад привітав учасників, засвідчивши підтримку Норвегії до України на її шляху до сталості. Леся Карнаух з Міністерства екології та природних ресурсів України поділилась останніми подіями в галузі енергетики та екології України, а Ольга Бороданкова, менеджер сектору енергоефективності при Представництві Європейського Союзу в Україні, поінформувала учасників про Фонд енергоефективності.

Щоб підвести учасників до панельних дискусій, Едуардас Казакевічюс, керівник відділу клімату, мобільності та розвитку низьковуглецевої економіки РЕЦ, презентував огляд потенціалу низьковуглецевої економіки, викликів та можливостей енергетичної безпеки України, а національний експерт Олексій Корчміт  представив поточний стан, тенденції та перспективи розвитку енергетичної ситуації в громадах України. Опісля того про те, що LINK зробив для вирішення проблем довкілля та енергетики в громадах в Україні, розповіли Зоріца Корач та Клімент Мінджов, експерти РЕЦ, які зробили огляд програми LINK, оголосивши про початок обговорення конкретних результатів LINK у подіумних дискусіях.

Зміна практик місцевого планування у напрямку до більш відкритих партисипаторних процесів та конкретні переваги проектів енергоефективності та відновлювальної енергетики у містах, а також здобутки ініціатив громадянського суспільства в тих же сферах, були центральними темами перших трьох подіумних дискусій, які також стосувались результатів, проблем, історій успіху та отриманих уроків. Ми побачили, як у громадах реалізуються проекти з енергоефективності та відновлюваної енергетики: енергозберігальні заходи Ніжина в дитячому садку, модернізовані котельні на щепі у Фастові, термомодернізація Бердичівської центральної міської лікарні, встановлення систем енергоменеджменту та моніторингу в Івано-Франківському міському центральному теплопідприємстві, сонячні колектори на даху Лубенської міської центральної лікарні, демонстраційний проект з використанням сонячної мені-електростанції та заходів підвищення обізнаності щодо ефективного використання енергії «Еколтави», проект Черкаської обласної організації Всеукраїнської екологічної ліги Cherkasy Green Energy тощо.

Другий день розпочався з обговорення можливостей фінансування для українських муніципалітетів та їхніх проектних портфелів за модерації Оксани Кисіль. Муніципалітети продемонстрували, що вони досягли успіху, визначивши джерела фінансування, та наблизились до практичної реалізації своїх планів дій. Майбутнє громадянського суспільства було у центрі уваги наступної подіумної дискусії, під час якої за модерації Альони Пренковської представники громадських організацій обговорили фінансову життєздатність ОГС, способи урізноманітнить джерела фінансування та створити життєздатні фінансові моделі, включно з соціальним підприємництвом, краудфандингом, філантропією та корпоративною соціальною відповідальністю. Опісля того Клімент Мінджов та експерти-освітяни ознайомили учасників із перспективами освіти для сталого розвитку в Україні. Вони також продемонстрували, як застосування мультимедійних продуктів «Крок за кроком» і  «Громадянського Пакету» може стати потужним засобом переосмислення поведінкових моделей, що сприятиме довготривалим змінам у суспільстві.

У підсумку наші українські партнери та команда РЕЦ висловили вдячність за тісну співпрацю в межах LINK, а також за підтримку Норвезького міністерства клімату та довкілля.

News Image